Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
25 Dakika
281. Bölüm
Üç Harfli Büyü: Gül
Bölümü Satın Al
Bölümler

Türkiye’nin belgesel ekranı İZ’de, 3D şöleni devam ediyor!
Her kalbin kapısını aralayan üç harfli büyü gül, üç boyutlu bir belgeselle ekrana geliyor.

İç içe açan katmer katmer yaprakları gibi onlarca iç içe geçmiş anlamı vardır gülün. Çiçeklerin en özelidir. Aşkın, sevginin, güzelliğin simgesidir. Her rengine farklı bir anlam atfedilir. Güzel kokulu, zarif bir çiçek olmaktan öte binlerce yıldır, kültür tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Divan edebiyatının vazgeçilmez öznesidir; Küçük Prens’in yalnız gezegenindeki kıymetli çiçeğidir; Müslümanlar için Hz. Muhammed’in simgesi, Hıristiyanların kutsal çiçeğidir; aşkın, tutkunun, inancın, tassavvufta sabrın, hatta kimi zaman savaşların ve politikanın sembolüdür.

Bugün pek çok ülkede yetiştirilen gülün anavatanı Anadolu, İran ve Çin. Temsil ettiği bütün manevi değerlerin yanında gül, günümüzde ticari değeri yüksek bir ham madde aynı zamanda. Kokusuyla baş döndüren gül, kozmetikten sağlığa, peyzaj tasarımından gıda sanayisine kadar birçok alanda kullanılıyor. Reçeli, suyu, yağı, kremi, likörü üretiliyor. 4 ton gül çiçeğinden yalnızca 1 kilogram yağ çıktığından, parfüm sanayisinin en pahalı uçucu yağı gülden geliyor. Gül, koku vermenin yanında parfümün tende kalmasını da sağladığı için sektörde vazgeçilmez bir ham madde. Dünyada parfüm sektörünün gül ihtiyacı, temel olarak Türkiye ve Bulgaristan'dan sağlanıyor.

Türkiye’de gül denince akla gelen tek bir yer var. Gülün adı: Isparta. Türkiye’nin ilk belgesel kanalı İZ, Temmuz’da üç boyutlu kamerasını Isparta’ya çeviriyor ve gülün hasattan sonraki yolculuğuna eşlik ediyor. Bir çiçekten binbir ürüne dönüşmesine tanıklık ediyor; mitolojiden edebiyata gülün izini sürüyor.

Büyülü çiçeğin yolculuğunu, üç boyutun keyfiyle İZ’de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.