Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
329. Bölüm
Toprağa Düşen Mavi
Bölümü Satın Al
Bölümler

Bembeyaz bir zeminde, çiçeklerle, kuşlarla, kalyonlarla bezeli bir dünya yaratmak... Toprağın en yalın haline, denizin bin bir tondaki mavisini düşürmek... Çanakkaleli ustalar, yüzyıllardır bunu yapıyor. Çinicilik geleneği, yeni ustalarını arıyor. İZ’de izleyin.

Çanakkale seramik ve çinileri, günlük gereksinimler için üretim yapan çömlekçilikle, sarayın desteğiyle gelişmiş İznik tipi seçkin üretimlerin arasında yer alan, özgün bir halk seramiği örneği. 17. yüzyılın sonlarından itibaren gelişen Çanakkale Seramikleri, asırlar boyunca bu liman kentinden çıkıp, gezginlerin ve tacirlerin valizlerinde dünyayı dolaşmış. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra duran seramik üretimi, Cumhuriyetin ilanından sonra kurulan ilk atölyeyle yeniden hayata tutunsa da, 60’lı yıllarda seramik üretimi oldukça azalmış.

Seramiğin süslü ikizi çini de, bugün Çanakkale’de az sayıda ustanın atölyesinde varolma mücadelesi veriyor. Çanakkaleli ustalar, mesleği devredecekleri çıraklara özlem duyuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teknik danışmanlığında, Anadolu Sigorta tarafından yürütülen ve kaybolmaya yüz tutan geleneksel sanatları yeniden canlandırmayı hedefleyen ''Bir Usta Bin Usta'' projesi, Çanakkale’de kurduğu atölyede, Çanakkale çinilerine yeniden can veriyor. İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.