Genel İzleyici Kitlesi
54 Dakika
155. Bölüm
Sivas 93: Yangın Yeri
Bölümü Satın Al
Bölümler

Yıl 1993. Günlerden 2 Temmuz Cuma. Sıcak bir yaz günü Madımak Otel’de çıkarılan yangının dumanı gökyüzünü kaplayarak güneşin ışığını yok eder. Dumanın yok ettiği sadece güneşin ışığı değil, 37 kişinin de hayatıdır. Bir taraftan korku çığlıkları yükselirken, bir taraftan halkı galeyana getirenlerden Tekbir sesleri yükselir. Madımak Otel’deki yangın söndürüldü ama yüreklerdeki yangının ateşi 16 yıldır sönmüyor, suçlular cezalarını çekmediği sürede sönmeyecek. Olayın suçluları vicdan azabı duyuyorlar mı bilinmez ama hepsi rahat bir şekilde yaşamlarına Türkiye’de ve yurt dışında devam ediyorlar. Oysa diğer tarafta gencecik çocuklarını, yakınlarını kaybeden insanların acıları hiç dinmiyor ve dinmeyecek.


Sivas katliamından kurtulanlardan olayın iç yüzünü dinliyor, perde arkasını ekrana getiriyoruz. Görünen yangının yüreklerdeki görünmeyen yüzünü İz ekranlarına taşıyoruz.

YORUMLAR
Cevher Sarıgül - 15 Kasım Pazartesi
Türkiyenin karanlık dönemlerinden birisinde Sivasta 33 gülümüz yandı...bu olay gönlümüzde bir kara leke ve zihinlerimzide bir utanç oalrak kalcaktır..Belleksiz Toplum..Bilinçiz bireyler oalrak bu katliama izin verdik..Örgütlü olsak bu olmazdı..Unutmadık..