Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
344. Bölüm
Şehrin Güzellikler Evi: Darülbedayi
Bölümü Satın Al
Bölümler

İnsanların yüreğinde çiçekler açtıran bir güzellikler evi... Türk toplumunun sanata bakışının ortak simgesel dili... Darülbedayi, gizli dünyasının perdelerini aralıyor. Darülbedayi'den Şehir Tiyatrolarına uzanan asırlık yolculuk iZ TV ekranına geliyor.

 

1914 yılında Osmanlıdaki ilk konservatuar kurumu olarak açılan Darülbedayi, Türkiye'de batılı anlamda tiyatronun gelişmesini sağlayan önemli adımlar arasında yer alıyor. Cemil Topuzlu, Andre Antoine, Muhsin Ertuğrul gibi isimler, her türlü rüyanın ötesinde Darülbedayinin kuruluşunu gerçekleştiriyor. Asırlık ağaçların gölgesinde yaşayan İstanbul, 100 yıl yaşayacak köklü bir tiyatro kurumuyla tanışıyor. 

 

Bir okul olarak kurulan Darülbedayi, kuruluşundan günümüze pek çok oyuncu, dekor ve kostüm tasarımcısı ile tiyatro insanı yetiştirerek Türk tiyatrosuna hizmet etmiştir. Muhsin Ertuğrul, Bedia Muvahhit, Vasfi Rıza Zobu, Afife Jale ve niceleri şehir tiyatroları sahnelerinden seyircilerini selamlamıştır. 

 

Şehrin Güzellikler Evi: Darülbedayi, bugün de sanatın kalbi olan Şehir Tiyatrolarını, Toron Karacaoğlu, Özdemir Nutku, Sevinç Erbulak, Selim Atakan, Engin Alkan, Nedret Güvenç, Zihni Göktay, Aliye Uzunatağan gibi isimlerle ele alıyor. Çürük Temel, Cibali Karakolu, Terzi gibi oyunlardan atölyelere Darülbedayi'den Şehir Tiyatrolarına bir kurumun öyküsü dile geliyor. 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.