Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
188. Bölüm
Payitaht 2
Bölümü Satın Al
Bölümler

Payitaht belgesel serisinde, 1453’ten itibaren Osmanlı devletinin Payitahtı olan İstanbul’un bir dünya kenti, bir inançlar ve kültürler sentezi olarak yüklendiği tarihsel kimlik, yedi başlık altında anlatılmaktadır. Osmanlı İstanbul’u, yani Türk-İslam kültürünün Doğu Roma, İran, Mısır, Balkanlar, Akdeniz ve Karadeniz havzası kültürleriyle harmanlanarak oluşturduğu ‘Payitaht’, 7 bölüm halinde belgesel film olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle hazırlanmıştır.

-YÖNETİM KÜLTÜRÜ; BARIŞ VE HUZUR KENTİ
-İNANÇLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE BARIŞ ŞEHRİ
-EĞİTİM, ÖĞRETİM VE İLİM MERKEZİ
-TİCARET VE ALIŞVERİŞİN PAYİTAHTI
-MAHALLE VE SOSYAL HAYAT
-SANAT VE SANATÇILARIN BAŞŞEHRİ

Belgesel, bu başlıklar altında Osmanlı İstanbul’unu anlatmakta, 2D ve 3D animasyonlar, canlandırma-drama sahneleri, İstanbul’un havadan, denizden ve farklı açılardan çok yönlü çekimleri ile büyük ilgi ve beğeni toplayan teknik kalitesiyle dikkat çekmektedir.

Uzman danışman ekibi ile uzun ve ayrıntılı bir araştırma dönemi sonunda belgesel projesi için 6 ay süren çekimlerde hava, kara ve deniz görüntüleriyle İstanbul’un hiçbir ayrıntısı kaçırılmadı. Bütün önemli detaylar tarihsel önemi ve manasına göre payitahtın görkemine uygun bir anlatım konu ediliyor.

25 kişilik bir ekiple çekimleri tamamlanan “Payitaht İstanbul” projesinin canlandırma sahnelerinde, 20 oyuncu 200 figüran ve 33 kişilik teknik ekip yer aldı. Ekip içerisinde, Alman ve Rus teknik adamlarının da görev alması dikkat çekerken, aynı zamanda projenin animasyonları için, 17 kişilik özel ekip çalışması da harcanan emeğin büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Belgeselde yer alan animasyon ekibi İstanbul’da hiçbir kalıntısı yer almayan eski Bizans ve Osmanlı zamanındaki yapıları ve yaşamı canlandırıyor.

Türkiye’de kullanılmayan bir teknikle çalışan animasyon grubunun yanı sıra, bu büyük belgesel filmi için, dönemin ruhunu yansıtan müzikler bestelenmiş. Müziklerin bestelenmesi seslendirilmesi ve stüdyo aşamasında 34 kişinin yer alması dikkat çeken belgesel, sadece bugüne değil, gelecekte kaynak olabilecek bir eser olarak öne çıkıyor.

YORUMLAR
Fatos Pur - 13 Temmuz Cumartesi
Tek kelimeyle:Harika! National geographic&ීte bir belgesel seyrediyorum sandim.Cekim kalitesiyle tam bir gorsel show..