Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
31. Bölüm
Niko Guido
Bölümü Satın Al
Bölümler

Avrupa'nın bisiklet şehri Amsterdam'ı, Wilco van Herpen'le keşfetmeye hazır mısınız? Fotoğraf tutkunu Wilco, bu kez kendi memleketinde keyifli bir yolculuğa çıkıyor. Fotoğrafçı Niko Guido ve Fotoğraf Gezginleri ile birlikte, Amsterdam sokaklarının izini sürüyor. Adım adım Amsterdam turuna çıkan ekip, İstanbul’dan Amsterdam’a siyah-beyaz bir köprü kuruyor, şehrin sokakları fotoğraf karelerinde ölümsüzleşiyor.

Uzun yıllar turizm sektöründe çalıştıktan sonra kariyerine fotoğrafçılıkla devam eden Niko Guido, Türkiye'de ve dünyada 40'ın üzerinde şehirde açtığı sergilerle ve özellikle çektiği nü karelerle uluslararası çevrelerde kabul gören bir objektif. Fakat fotoğraf, Niko Guido için aynı zamanda bir ifade aracı. Ona göre fotoğraf, dillerin arasında en evrensel olanı. Hiç dilini bilmediği bir ülkede, herhangi bir insanla fotoğraf yoluyla iletişim kurabilirim. Ama önemli olan, bu dili iyi öğrenmek değil sadece... Önemli olan, fotoğrafçının o dilde söyleyecek bir sözünün olması... Bu yüzden sosyal sorumluluk adına gerçekleştirdiği fotoğraf projeleri, Niko Guido'nun kariyerinde büyük rol oynuyor. 2008 yılında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına gerçekleştirdiği 'Engelsiz Gülüşler' projesi, Haiti depremini fotoğrafladıktan sonra Unicef ile birlikte düzenlediği 'Van İçin Destek' sergisi, Irak Savaşı’nın 10. yılında 'Sınır Tanımayan Doktorlar' ile birlikte 'Leave Us Alone' projesi kapsamında dünyanın 32 farklı şehrinde sergilediği fotoğrafları, onun kariyerinde ayrı bir yere sahip. Bunun dışında 2009'dan bu yana farklı ülkeleri fotoğraflayan ve National Geographic gibi birçok dergide fotoğrafları yayımlanan Niko Guido, 'Fotoğraf Gezginleri' adını verdiği grubuyla dünyayı dolaşmaya ve projeler hazırlamaya devam ediyor. Grubun bu seferki durağı ise Amsterdam...

Amsterdam'da sokak fotoğrafçılığının izini sürmek için yola çıkan Niko Guido ve 'Fotoğraf Gezginleri', Wilco'yla birlikte yeni bir serüvene yelken açıyor. Yemyeşil parkları, düzenli şehir yaşamı, rengarenk sokakları ve bisikletleriyle göze çarpan Amsterdam'da ilk olarak şehrin ünlü Vondelpark'ını ziyeret eden grup, fotoğraf yolculuğunu şehrin meydanlarında sürdürüyor. Şehir hayatının olağan hallerini şiirsel bir dille siyah beyaz karelere aktaran 'Fotoğraf Gezginleri', Rembrandt Meydanı'ndan Müze Meydanı'na, Waterlooplein bit pazarından ünlü çiçek pazarına ve şehrin dört bir yanındaki kanallara kadar Amsterdam sokaklarını adım adım arşınlıyor. Ve ekip, fotoğraf yolculuğunu 'İstanbul'dan Amsterdam'a' adını verdiği sergiyle taçlandırıyor. İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.