Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
25 Dakika
229. Bölüm
Maestro
Bölümü Satın Al
Bölümler

Yaşamın müziğini, kendine kılavuz edinen Cem Mansur anlatıyor... Bir Orkestra Şefinin hayatından kesitler İZ ekranına yansıyor...

İstanbul'da doğan Cem Mansur müzik eğitimini Londra'da City University, Ricordi Şeflik Ödülünü aldığı Guildhall School of Music and Drama, ve daha sonra Leonard Bernstein'ın öğrencisi olduğu Los Angeles Filarmoni Enstitüsü'nde aldı.

1981-89 arası İstanbul Devlet Operası şefliğini yapan Mansur, Londra'da English Chamber Orchestra'yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 yılından sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştırdı. Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, ve Rusya'da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, 1989-97 arasında Oxford Şehir Orkestrası Birinci Şefliği'ni yaptı. 1998 yılında, Akbank Oda Orkestrası Daimi Şefliğine getirildi.Burada tasarladığı ilginç programların yanısıra "Bach, Caz ve Lale Devri", "Alla Turca", "1789/Akl-ı Selim'in Müziği", "At-Nağmeler" ve “İstanbul’da Erguvan Zamanı” gibi etkinliklerle dikkat çekti.

Cem Mansur, bir müzik arkeoloğu. Barok çağdan günümüze kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan repertuarında alışılmamış ve unutulmuş eserlere de yer veren Mansur, 1986 yılında Londra'da, Elgar'ın bitmemiş operası "The Spanish Lady"nin ilk seslendirilişini ve 2000 yılında City Of London Festival'de Offenbach'ın 126 yıldır duyulmayan operası "Whittington"u yönetti.

İngiltere’nin en eski ikinci korosu İpswich Choral Society’nin fahri başkanı, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası kurucu şefi Cem MANSUR, notaların izinde süren yaşam serüvenini İZ izleyicileriyle paylaşıyor. Melodi yüklü bir zaman algısı, müziğin ritmiyle birleşiyor. Bir orkestra şefinin dünyasına tanık olmak için, İZ’de “Maestro”ya kulak verin.  

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.