Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
178. Bölüm
Karia Ölü İnançları
Bölümü Satın Al
Bölümler

"Doğum, yaşam ve ölüm üçgeninde geçen serüvenin hepimiz birer parçasıyız. Bu düzende, geçmişten günümüze gelen bir süreçte giden için ağlanmış, gelen için sevinilmiştir. Ölüm insanlar için sevdiklerinden ayrılmak ve onu bilmediği bir yere göndermek anlamına gelmiştir. Öleni gittiği yerde rahat ettirmek ya da geri dönerek yaşayanlara rahatsızlık vermesine engel olmak amacıyla çeşitli ritüeller geliştirilmiştir.

Mezarlar toplumların sosyal ve kültürel yapılarını ve ölüme bakış açılarını incelemekte bizlere değerli ipuçlarını sunarlar. En basit anlamda bir çukur açarak bedeni toprağa gömmekle başlayan süreç, içinde anıtsal nitelikteki mezarların da olduğu pek çok farklı tipteki mezarın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Karia bölgesi farklı halkların bir araya geldiği bir bölge olarak yine çok farklı gömü adetlerine ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Burada tarihe dünya harikası olarak geçen gömü alanları ile kaya mezarlar, oda mezarlar, lahitler, anıt mezarlar, kubbeli Leleg mezarları ve halktan kişilerin gömüldüğü platform mezarlar bir arada bulunur. Mezar hediyeleri ve gömü adetleri geçmişten günümüze ulaşan mesajlar içerir.

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler Kazı ve araştırmalar yaptığı Bodrum yarımadası çevresindeki gömü alanlarında dolaşarak birbirinden farklı örneklerle bölgenin antik çağlardaki gömü adetleri hakkında bilgi veriyor."

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.