Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
2. Bölüm
İtalya'da Tarihe Yolculuk
Bölümü Satın Al
Bölümler

Coşkun Aral’la Avrupa Notları’nın ikinci durağı İtalya’da, Coşkun Aral Roma’dan başlayıp Floransa’ya uzanan bir kültür yolculuğuna çıkıyor.

UNESCO'nun 44 Dünya Kültür Mirası alanına ev sahipliği yaparak birinciliği elinde bulunduran İtalya’da, Coşkun Aral, sadece tarihi eser restorasyonları değil sokak çalışmalarını da izliyor. Binlerce yıllık kültürel mirasların yanı sıra, hiçbir kahve ve pizza zincirinin girmeye cesaret edemediği ülkede, “Sakin Yemek” akımına dair her şeyi izleyiciyle paylaşıyor.

Roma’da ICCROM(Kültürel Varlıkların Korunması ve Onarımı Araştırma Merkezi) müdürü Stefano de Caro ile görüşüp kültürel miraslar listesinden çıkarılma tehlikesi yaşayan İstanbul için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi alıyor, İtalya’da yaşayan Türk ressam İrem İncedayı ile İtalya’da kültür eğitimini küçük yaşlarda nasıl aşılanmaya başlandığı hakkında sohbet ediyor. Daha sonra senede sadece beş öğrencinin eğitim alabildiği, Floransa’da bulunan ve restorasyon konusunda dünya çapında bir lider olan Opificio Delle Pietre Dure’de, Vasari’nin “İsa’nın Son Akşam Yemeği” gibi eserlerin restorasyon çalışmalarını izliyor.

“Sakin Şehir” akımının başladığı şehir olan Greve in Chianti’ye de ziyaret eden Aral, mükemmel yemekler eşliğinde Greve Belediye Başkanı Alberto Bencista ile bir şehrin kültürünü korumak üzerine keyifli bir sohbet ediyor.

Roma’dan başlayıp Floransa’ya kadar devam eden bu kültür yolculuğunda, Coşkun Aral’la birlikte İtalya’nın dar sokaklarında unutulmaz bir keşfe çıkıyoruz.

YORUMLAR
Münevver Koçyiğit - 12 Ekim Cuma
Programın yarısından itibaren izleyebildim. İtalya ile ilgili programları izliyorum.Çoşkun Aral şimdiye kadar izlemediğim güzellikte inceleyip sunmuş kendisine sonsuz teşekkürler.Bu bölümü tekrar nasıl izleyebilirim. Saygılar