Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
3. Bölüm
Hatay'da Göç Zamanı
Bölümü Satın Al
Bölümler

Dünya üzerinde yaklaşık on bin kuş türünün yaşadığı tespit edildi. Biyoçeşitlilik konusunda önemli bir zenginliğe sahip Türkiye'de bugüne kadar tespit edilen kuş türlerinin sayısıysa 434.

Ülkemizde belirlenen kuş türlerinin yaklaşık %80'iyse Hatay’da gözlemleniyor. Türkiye'nin ve dünyanın sayılı göç yollarndan biri olan Hatay'da, çeşitli habitatlarda yapılan kuş gözlemleri sonucu bugüne kadar 346 kuş türü tespit edildi.

Uzman Doktor Ali Atahan, hayatını kuşlara adamış bir kuş gözlemcisi.

Henüz küçük bir çocukken başlayan bu ilgisi, yıllarca artarak devam etmiş ve kendisi gibi başka kuş meraklılarıyla Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği'ni kurmasını sağlamış.

Süzülen göçmen kuşlar, kuzey yarım küre içerisinde ilkbaharda, Afrika’dan Avrupa’ya ve Asya’ya, sonbaharda ise Avrupa’dan ve Asya’dan Afrika’ya göç ederken Hatay’ı kullanıyorlar.

Subaşı, Balık Gölü, Amik Ovası, Amanos Dağları, Mileyha ve Musa Dağı, göçmen kuşların uğradıkları noktalardan sadece birkaç tanesi.

Ali Atahan ve arkadaşları, yolu Hatay'dan geçen kuşların devamlılığını sağlamak ve doğayı korumak için düşünce ve fikirlerini izleyicilerle paylaşıyor, bu coğrafyadan yolu geçen göçmen kuşları tanımamızı sağlıyorlar.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.