Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
30. Bölüm
Faruk Akbaş
Bölümü Satın Al
Bölümler

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan terk edilmiş bir köy ve bir mübadele hikayesi... Fotoğraf tutkunu Wilco Van Herpen, bu kez rotasını Fethiye'ye çeviriyor. Hayalet bir şehrin izlerini, fotoğrafçı Faruk Akbaş'la birlikte sürüyor.

1980'li yıllarda Hakkari'nin kırlarında başladığı fotoğraf yolculuğunu Anadolu'nun ve dünyanın uzak köşelerine taşıyan Faruk Akbaş için fotoğraf, çeyrek asırdır peşinde sürüklendiği bir tutku adeta. Fotoğraf kitapları, dergilerde yayımlanan portfolyoları, Anadolu'dan Çin'e kadar uzanan sergileri, kurduğu fotoğraf atölyeleri ve aldığı prestijli ödüllerle Türkiye'nin önde gelen gezi ve belgesel fotoğrafçılarından biri olan Akbaş, fotoğrafta sade ve gerçekçi anlatıma inananlardan... Akbaş'a göre, gerçek bir fotoğraf karesi 'otobanda değil, patikalarda' karşımıza çıkıyor. Ona ulaşmak için tek yapmamız gereken, yollarda olmak...

Fotoğraf sevdası peşinde İstanbul'u terk edip Fethiye'ye yerleşen Akbaş için Kayaköy, ayrı bir önem taşıyor. Wilco ise Faruk Akbaş'la bu hayalet şehrin büyülü atmosferinde bir araya geliyor. İkili, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde tamamı Rum nüfusa sahip olan Levissi veya antik dönemde 'Karmylassos' adıyla anılan Kayaköy'ü adım adım geziyor. Yazları turistlerin uğrak noktası Muğla'nın Fethiye ilçesinin güneyindeki Kayaköy, doğal güzelliğini henüz yitirmemiş bir kasaba... 1923 Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sonucunda Rumların terk ettiği Kayaköy, burada iskan edilen Batı Trakya Türkleri'nin de kasabadan ayrılmalarından sonra gizemli görüntüsüyle günümüze kadar ulaşmış.

Wilco ve Faruk Akbaş'ın bölgedeki fotoğraf yolculukları, Kayaköy'den Gemiler Adası'na ve Afkule Manastırı'na uzanıyor. Akdeniz'in bakir duraklarındaki bu fotoğraf yolculuğunu İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.