Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
2. Bölüm
Bach ve Leipzig
Bölümü Satın Al
Bölümler

Leipzig, yüzyıllar boyunca onlarca sanatçıya; müzisyene, ressama, yazara ev sahipliği yapmış küçük ama görkemli bir şehir. John Sebastian Bach, bu şehre izini bırakmış sanatçılardan, belki de en önemlisi.
John Sebastian Bach'ın yaşamının son 27 yılını geçirdiği Leipzig, Serhan Bali'nin sunumuyla Batı'ya Yolculuk'ta, İz Tv ekranlarında.

Leipzig, ikinci dünya savaşı ve soğuk savaşın yıkıcı etkilerinden payını almış ve şehirdeki birçok bina zarar görmüş, kimisi kasten yıkılmıştır. Ancak yıllar içerisinde Leipzig kendini yenilemiş ve artık bugün sanatsal anlamda sahip olduğu mirası hakkıyla koruyan bir şehir haline gelmiştir.

Ve Serhan Bali de Leipzig ve Bach'ı keşfettiği bu seyahatinde bir yandan Leipzig'in bu sanatsal mirasına göz atarken, bir yandan da Bach'ın son yıllarını mercek altına alıyor.

Bu seyahatte Serhan Bali'nin yolu, Bach müzesinden, Bach arşivine, Bach'ın kantorluğunu yaptığı St Thomas ve St. Nicholas kiliselerinden, halen Bach'ın açtığı yoldan ilerleyen 800 yıllık bir gelenek olan Thomaner okulundan geçiyor, her sene yapılan Bach festivali kapsamındaki konserlerse bu yolculuğa renk katıyor.

Wagner ile Goethe; Mendelssohn-Bartholdy ile Schumann...
Leipzig bir kültür şehri olduğunu kanıtlarcasına her köşesinde birer sanatçı barındırıyor, insan bu şehri gezerken bir yandan şehre hayran olurken, bir yandan da bir şehrin nasıl olur da bu kadar yetkin sanatçılar yetiştirdiğine hayret ediyor.

Dünyaca ünlü besteci Masaaki Suzuki'yle Bach üzerine yapılan sohbetten, açıkhava konserlerine, çocuk korolarından, sokak çalgıcılarına; müzikle, sanatla içiçe bu yolculuğu, Leipzig ve Bach'ı İz Tv'de izleyin.

GÜNLÜK
Serhan Bali ile Batı'ya Yolculuk üzerine

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.