Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
52 Dakika
226. Bölüm
Ay Üstünde 28 Gün
Bölümü Satın Al
Bölümler

İngiltere’deki Kent Üniversitesi’nde sosyal antropoloji okuyan Eda Elif Tibet, kültürel miras alanında çevre ve ev etkileşimleri üzerine hazırladığı yüksek lisans tezi için seçtiği Kapadokya’da Ay Üstünde 28 Gün belgeselini çekti.

Belgesel, UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Kapadokya’da yaşayan 3 farklı köyden 9 kişinin bölgedeki turizmin yaşantıları üzerinde olan etkilerine dair izlenimleri aktarıyor.

Kapadokya'daki aşırı hotelleşmenin getirdiği değişime, aşırı yükselen ev fiyatlarıyla beraber ev sahibi olmayan, olamayan, turizmden diğerleri kadar nasibini almamış olanların, yaşadıkları sıkıntıları anlatan bu belgesel, bu sürecin insanları evsiz ve köysüz bıraktığını gösteriyor.

Yüzıllardır süre gelen doğayla ve hayvanlarla özellikle güvercinlerle iç içe yaşayarak peri bacalarını, evlerini ve kültürlerini canlı ve korunaklı tutan insanların, bölgeden ayrılışlarıyla beraber, peri bacalarının yıkılp tahrip edildiğini görüyoruz.

Bölge'de sadece hristiyan mezarlıklarının, fresklerin ve gereğinden fazla balon uçuşları ve çevreyi kirleten ATV'lerin aşırı pazarlanmalarından rahatsızlık duyan bölge halkına söz veren bu belgesel, Kapadokya'yı esas kapadokya yapanın herşeyden önce insanları olduğunu vurgulamak istiyor.

Belgesel; üç farklı köyden dokuz ayrı kişinin turizme ve onun beraberinde getirdiği değişime olan bakış açılarını, gündelik hayatlarından kesitlerle aktarıyor. Belgesel; arıcılıkla ilgilenen sıradışı bir adam, güzel ve zeki pansiyon sahibi bir kadın, yılların halı dokumacısı erdemli bir ana, köklerine bağlı kültürünü savunan bir emektar, zanaatını sürdürmeye çalışan bir onyx ustası, girişimci bir mücevherci, bağcılık geleneklerine sadık kalmış Ortahisar'lı bir çift ve oldukça yürekli olan emektar bir hanımın hayatla olan mücadelesinden kesitler sunuyor.

Baba tarafından Göremeli ve Nevşehirli olan Tibet, ön hazırlıklarına 2007’de başladığı filminin çekimlerini Eylül 2011’de tamamladı. Montaj çalışmasından sonra ilk gösterimi Kapadokya’da yapılan belgesel, İtalya, Yeni Zelanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde çeşitli üniversite ve festivallerde izleyiciyle buluştu.

Üç farklı köyden dokuz ayrı kişinin turizme ve onun beraberinde getirdiği değişime olan bakış açılarını gündelik hayatlarından kesitlerle aktaran belgeselin ilk televizyon gösterimi ise İZ TV’de.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.