Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
17. Bölüm
Aslıhan Güçlü
Bölümü Satın Al
Bölümler

Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri... Ege'nin incisi, güzelliğin adresi... Wilco Van Herpen'in fotoğraf yolculuğunda yeni durağı İzmir, yeni konuğu ise İzmirli fotoğrafçı Aslıhan Güçlü.

Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden İzmir, Antik Yunan'da ve Roma döneminde 'Smyrna' olarak adlandırılıyordu. Şehrin ilk yerleşim yerleri, bugün önemli arkeoloji çalışmalarının da merkezi... Halen devam eden kazılarda açığa çıkmış onlarca değer var. Arkeolojik kazı alanlarının hemen yanıbaşında ise İzmir'in önemli tarihi semtleri yer alıyor.

1978 yılında Ankara’da doğan Aslıhan Güçlü, Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji ve Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümlerinde lisans eğitimlerini tamamladı. Phokaia, Hisarönü, Daskyleion ve Aigai kazılarında arkeolog olarak çalıştı. Fotoğraf lisansı ve sonrasında çeşitli sergi ve projelerde yer aldı. Halen Antik dönem kentleriyle ilgili fotoğraf projesine ve diğer fotoğraf çalışmalarına devam ediyor.

Wilco Van Herpen ve Aslıhan Güçlü, İzmir'in köklerine inerek antik çağdan bugüne uzanan bir yolculuğa çıkıyor. Smyrna antik kentinden Agora'ya, Kemeraltı'ndan Kadifekale'ye şehir fotoğraflarla dile geliyor. İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Uğur Ünal - 15 Ekim Salı
Tarihi zenginliklerimizi böylesine fotoğraflarla ve bakış açısıyla aydınlığa çıkaran insanlara saygı duymamak imkansız. Hem arkeoloji hemde fotoğğrafçılıkla ilgilenen ve iki sentezi bir arada kullanarak bizleri tarihin içinde yolculuğa çıkaran değerli kişilere saygılarımı sunuyorum. Tarihten ders çıkararak geleceği aydınlatmak ve bunun içinde sahip olduklarımızın bilincine varmamız çok önemli. Ruhumuz bu güzellikler karşısında adeta başka alemlerde renk buluyor ve yol alıyor.