Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
2. Bölüm
Aras'tan Göçenler
Bölümü Satın Al
Bölümler

İz Tv kuşlara artık kuş gözlemcilerinin vizöründen bakıyor ve onların ne gibi çalışmalar yaptığını ekrana yansıtıyor.

Kuş gözlemciliği, dürbün ve kuş tanımlama rehberi yardımıyla bir bölgenin kuşlarını gözlemek ve araştırmaktır. Dünyanın en yaygın hobilerinden biri olan kuş gözlemciliği ABD'de 46 milyon kişi tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde 10-15 yıl öncesine kadar 20 kişiyi geçmeyen kuş gözlemcilerinin sayısı son yıllarda 500'ü geçtiyse de, ABD ve Avrupa'daki milyonlarca kuş gözlemcisiyle karşılaştırıldığında bu halen çok küçük bir rakam olarak kalmakta.

İz Tv olarak bu defa; Kars’da faaliyet gösteren Kuzey Doğa Derneği’nin yaptığı saha çalışmalarını ve bu yörenin kuşlarını ekrana taşıyoruz. Dernek Doğunun Aras Kuş Araştırma ve Eğitim merkezinde 2004 yılından beri kuşlara dair çalışmalar yapıyor.

Bu çalışmalar arasında; tür tanımı, kuşları halkalama, cinsiyet ve yaş belirlenmesi kanat ve kuyruk ölçümleri, ağırlık ve yaş oranı, tüy değişme durumu, yön bulma deneyleri, ziyaretçi eğitimi bulunmakta.

Kuşlar bilimsel olarak en iyi tanınan, en kolay araştırılan ve en çok merak uyandıran canlılardandır. Kuşların sayılarındaki artış ve azalmalar çevre sağlığının göstergeleridir.

Kuş gözlem turizmi, birçok ülkede büyük bir gelir kaynağıdır. Öğrencilere araştırma tecrübesi kazandıran ve yöre insanına bölgenin doğal zenginliğini tanıtan kuş araştırma projeleri, biyoloji eğitimi, doğa turizmi ve çevre bilincinin oluşması için de çok önemlidirler.

Ayrıca her şeyden önemlisi; doğa sevgisini geliştirir ve doğada yürümeyi gerektirdiği için de insan sağlığına faydalıdır.

Doğu’nun kuşlarını tanımak ve kuş gözlemciliğinin gözlemciler için nasıl bir tutkuya dönüştüğünü görmek için İz’de kalın. Doğunun kanatları sizin için çırpacak.

 

#ArasKuşCenneti Kurtulsun Tuzluca Barajı Yapılmasın!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.