ANA SAYFA > İZLE GEZ

Safranbolu-Yenice

TURUMUZ TAMAMLANMIŞTIR. GÖSTERDİĞİNİZ İLGİ NEDENİ İLE TEŞEKKÜR EDERİZ.

Bugüne kadar hep o gezdi, sen ekran başında “Keşke ben de orada olsam” diye iç geçirdin... Şimdi sıra sende! Hollandalı gezgin Wilco Van Herpen, seni Batı Karadeniz'i keşfe çağırıyor.

Bir zamanlar yok olmaya yüz tutmuşken bir belgeselle kaderi değişen, asırlara meydan okuyan bir Osmanlı kasabası... Süha Arın'ın 'Safranbolu'da Zaman' adlı belgeseliyle birlikte yeniden canlandırılıp turizme kazandırılan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil olan Safranbolu, otantik sokakları ve Osmanlı'dan kalma konaklarıyla seni çağırıyor.

750 yıllık tarihiyle göz dolduran Yörük Köyü'nde başlayan yolculuk, Safranbolu'ya su taşımak için yapılmış İncekaya Su Kemeri, kasabanın 48 dükkandan oluşan eski çarşısı Yemeniciler Arastası, Cinci Han ve Hamamı gibi otantik mekanlarında bölge mimarisinin inceliklerini öğrenerek devam ediyor.

Fotoğraf tutkunu Wilco Van Herpen'le birlikte Hıdırlık Tepesi'nden panoramik Safranbolu kareleri çeken gezginler, lokum imalathanesinde mutfağa girip hep birlikte Safranbolu'nun meşhur lokumunu yapmayı öğreniyor.

Bir sonraki durak ise 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) Türkiye'de acilen koruma altına alınması gereken 9 sıcak noktadan biri olarak seçtiği, biyolojik çeşitliliğiyle dikkat çeken Yenice Ormanları... Sonbaharda doğanın binbir rengine tanıklık etmeye, göz alabildiğine uzanan bir orman denizinin seyrine dalıp muhteşem doğa fotoğrafları çekmeye var mısın?

Keşif Kulübü'yle birlikte lokum tadında bir yolculuğa hazır ol.
DİĞER GEZİLER