ANA SAYFA > İZLE GEZ

Macaristan'da Tarihin İzinde

TURUMUZ TAMAMLANMIŞTIR. GÖSTERDİĞİNİZ İLGİ NEDENİ İLE TEŞEKKÜR EDERİZ.

Karpatlar'ın eteklerinde, tarihi asırlara dayanan bir Orta Avrupa ülkesi: Macaristan. Ve Osmanlı ordusunun en parlak zaferlerinden biri: Mohaç Meydan Muharebesi. İki saat sürmesine rağmen Macar topraklarında 150 yıllık Osmanlı hakimiyetiyle sonuçlanan ve aradan geçen yaklaşık 500 yılın sonunda halen Osmanlı'dan izler taşıyan topraklar...

Keşif Kulübü, bu kez tarihin tozlu sayfalarından yola çıkıyor. Mohaç Savaşı'nın sırlarını gazeteci Bedia Ceylan Güzelce'yle çözmeye ve bir imparatorluğun izini sürmeye ne dersin?

Tuna nehrinin kıyısında asırlara meydan okuyan bir Avrupa başkentinden, Budapeşte'den başlıyor serüven. Ardından tarihin en kanlı savaşlarından birine sahne olan Mohaç Ovası'nda savaşın izlerini süren gezginler, Osmanlı'dan miras kalan yapılarıyla göz dolduran Pecs şehrinde alıyor soluğu.

Sonraki iki önemli durak ise Kanuni Sultan Süleyman'ın ölmeden önce son seferini gerçekleştirdiği Zigetvar ile Osmanlıların Avrupa'nın kuzeyinde ulaştığı son nokta olan Estergon.

Ve son olarak, müzeleri, galerileriyle ünlü bir sanatçılar kasabası: Szentendre.

Ajandanı ayarla, bavulunu hazırla! Keşif Kulübü, 17-20 Aralık tarihleri arasında, Macaristan'da Osmanlı'nın izlerini sürüyor. 2016'ya girmeden önce yılın son macerasına hazır ol! İZ'le Gez!
DİĞER GEZİLER